Başkanın Yazısı

1957 yılında ilk üretimini gerçekleştiren Türkiye çelik boru sanayii, geçen yıllar içerisinde gelişimini sürdürerek dünyada çok önemli bir konuma gelmiştir. 2010 yılından bu yana Türkiye, Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise beşinci büyük dikişli çelik boru üreticisi konumunda yer almıştır. 2016 yılı dünya çelik boru üretimi sıralamasında ise Türkiye; Çin, Rusya ve Güney Kore’nin ardından dünyada en fazla dikişli çelik boru üreten 4. ülke konumuna yükselmiştir. Bunun yanında, Türkiye dünyanın en fazla dikişli çelik boru ihraç eden dördüncü ülkesi (Çin, Güney Kore ve İtalya’nın ardından) konumunda bulunmaktadır. 2018 yılında 4,45 milyon ton çelik boru üretip 1.94 milyon tonunu ihraç eden Türkiye, çelik boru sektöründe dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almaktadır.

Yıllık 7 milyon ton üretim kapasitesine sahip olan Türkiye çelik boru sanayii; otomobil sanayinde kullanılan hassas soğuk çekme borulardan, petrol sanayinde kullanılan kuyu borularına ve doğalgaz, petrol, enerji nakil hatlarında kullanılan büyük çaplı, yüksek özellikli borulara kadar her türlü borunun üretimini gerçekleştirebilmektedir. Türkiye çelik boru sanayii; teknoloji, kalite ve verimlilik bakımından dünyadaki tüm rakipleriyle eşit koşullarda rekabet edebilecek güçtedir.

Yüksek kaliteli ürünler üretip hızlı teslimat sağlayan Türkiye çelik boru üreticileri dünyanın birçok ülkesinde özellikle aranır hale gelmişlerdir. Bakü-Tiflis-Ceyhan, Mavi Akım, Şahdeniz ve son olarak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi gibi birçok önemli projeye imzasını atan Türkiye çelik boru üreticileri, kalitesini ve güvenilirliğini tüm dünyaya ispat etmiştir. Türk kaynaklı çelik borular şu anda dünyada 140’tan fazla ülkede kullanılmaktadır.

Türkiye çelik boru sanayii bundan sonra dünyanın en fazla çelik boru üretimi ve ihracatı yapan ilk üç ülke arasına girmeyi hedeflemektedir.

Yönetim Kurulu Başkanı
Çelik Boru İmalatçıları Derneği

Vedat YALÇIN

keyboard_arrow_up